KLUB NA RAMPĚ SE LOUČÍ

Kamarádi, přátelé, návštěvníci, posluchači či diváci, muzikanti, divadelníci i přednášející umělci, vědci nebo dobrodruzi, 30. listopadu 2024 skončí po 28 letech činnost Klubu Na Rampě v prostorách jabloneckého Eurocentra.

Podali jsme výpověď z pronájmu v současných prostorách, protože dosavadní vývoj  jednání s pronajímatelem nevedl  k dohodě o podmínkách, za kterých je možné v tomto místě dlouhodobě pokračovat.

Na zbývající 2,5 měsíce fungování Klubu jsme připravili tradičně nabitý program, průřez toho, co jste na Rampě měli nejraději.

Klub, založený v roce 1996 Romanem Rákosníkem a okruhem jeho přátel funguje již 28. sezónu.  Je jedním z nejstarších převážně hudebních klubů v republice. Svou náplní pestrého v sezoně téměř každodenního programu z různých oblastí kultury pro všechny generace je unikátní.

Od září 2006 je Klub Na Rampě umístěn v rekonstruovaných prostorách někdejšího pavilonu A jabloneckého výstaviště. Tam působil i po svém založení před rekonstrukcí od roku 1996 do roku 2002. Mezi těmito dvěma  zásadními etapami fungoval i v několika náhradních prostorách.

Dlouhých 19 let připravujeme i realizujeme program a další služby klubu prostřednictvím  rodinné firmy SUNDISK, s hlavní dramaturgyní Milenou Bauerovou, která tuhle náročnou i krásnou a užitečnou práci dělala z velké části také v předchozí etapě do roku 2006, bez nároku na honorář.

Proč nyní nemůžeme pokračovat:

Klub provozujeme se základní filosofií -  musí nás to bavit, přinášet radost. Děláme program, který bychom sami navštěvovali jinde.

Od začátku bylo jasné, že klub nebude vydělávat, podobný program nelze dělat na komerční bázi. Výnosy ze vstupného, baru, od sponzorů a příspěvky z kulturních fondů města by náklady měly vyrovnat. To už se obvykle nedaří, obzvlášť po covidovém šílenství se zcela změnilo chování velké části návštěvnické obce, chybějící finance proto pravidelně  dorovnáváme z mateřské firmy nad rámec původně stanoveného příspěvku jejího rozpočtu.

Provoz klubu – technika, prostředí a servis pro návštěvníky – to vše vyžaduje vyhovující prostory. Velkou část z toho jsme po celou dobu dokázali zajistit sami. Nemůžeme ale za vlastníka řešit stavební úpravy nejen technického zařízení budovy.

Dlouhá léta reklamujeme a požadujeme zásah vlastníka, investici do oprav, údržby a inovace prostoru. Po každém tání sněhu spojeném s deštěm zatéká na sál mezi techniku i diváky. S tím je spojená nefunkčnost promočené tepelné izolace, velké tepelné ztráty, za příslušné energie platíme celoročně neúměrně vysoké částky. Není v pořádku ani systém vytápění a vzduchotechniky, přepětí v elektroinstalaci, popraskané podlahy. V poslední době je komunikace s pronajímatelem objektu složitá.

Snažili jsme se opakovaně o budoucnosti klubu v těchto prostorách jednat, ale bohužel se nepodařilo dosáhnout smysluplného řešení (příslib technických oprav a úprav v konkrétních termínech, odsouhlasení aktualizované dlouhodobé koncepce Klubu).

Klub Na Rampě tímto možná definitivně skončí, do budoucnosti ale v tuto chvíli nevidíme. Kvalitní a po celé zemi mezi návštěvníky i umělci známou značku nechceme po 28 letech definitivně pohřbít, třeba v budoucnu vznikne nápad jak ji obnovit.

Na poslední den, 30. listopad, připravujeme závěrečný mejdan, na který vás srdečně zveme. Do té doby se těšíme na setkání s vámi všemi, pro které program Klubu Na Rampě s láskou připravujeme.

Milena, Radka, Martin , Martin ml. a celý tým stálých i externích spolupracovníků