MICHAL PROKOP & FRAMUS FIVE
Jedna z nejvýznamnějších kapel české rockové historie po roce opět na Rampě!Prapočátky skupiny lze najít už v roce 1963, ale skutečná historie pod stávajícím názvem se datuje od roku 1967, kdy se dosavadní kytarista Michal Prokop poprvé postavil k mikrofonu jako zpěvák.
Svou činnost přechodně ukončila dvakrát, jednou v roce 1971 a pak v roce 1990, kdy leader Michal Prokop vstoupil do politiky. V roce 2006, po vydání desky Poprvé naposledy, Framus Five naplno obnovil svou koncertní činnost.
Ač legendární muzikant letos v létě oslavil již 78. narozeniny, energie, která z něj na pódiu prýští, je naprosto odzbrojující. Když se k tomu přičte hudební mistrovství muzikantů, kteří jej doprovází, vychází z toho naprosto mimořádný posluchačský zážitek. Michal Prokop je členem Beatové síně slávy radia Beat v kategorii osobnost a členem síně slávy ankety Anděl České hudební akademie.
Michal Prokop – zpěv, kytara, harmonika
Jan Hrubý - housle
Pavel Marcel – kytara
Andy Čermák – klávesy
Zdeněk Wimpy Tichota – baskytara
Pavel Razím – bicí
Michal Prokop V roce 1968 vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze (bez diplomu a titulu Ing.) a v roce 1988 vystudoval obor kulturologie na Filozofické fakultě UK. V roce 1963 začal veřejně vystupovat v rockové hudební skupině, později pojmenované Framus Five, zpočátku jako kytarista, od roku 1967 coby zpěvák. Skupina se žánrově postupně orientovala na soul a rhythm and blues, což se projevilo už na debutovém albu Framus Five z roku 1969. Později přibyly i vlivy progresivního rocku (album Město ER s texty Josefa Kainara z roku 1970, vyšlo 1972). Pak přijal angažmá v divadle Semafor, zároveň vystupoval jako partner v programu Hany Zagorové. V roce 1975 vystupoval se skupinou Mahagon a od roku 1978 v obnovených Framus Five, s nimiž působil až do roku 1990. V 80. letech tato skupina vyprodukovala kritikou oceňovaná alba Kolej Yesterday (1984), Nic ve zlým, nic v dobrým (1987) a Snad nám naše děti… (1989) Po sametové revoluci působil jako československý politik a poslanec Sněmovny národů Federálního shromáždění. Ve volbách roku 1990 zasedl do české části Sněmovny národů (volební obvod Praha) za Občanské fórum. Po rozkladu OF v roce 1991 přešel do poslaneckého klubu ODA. Ve Federálním shromáždění setrval do voleb roku 1992. Od roku 1992 vykonával funkci náměstka ministra kultury. Ve volbách v roce 1996 byl zvolen do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky za ODA a poslanecký mandát držel do předčasných voleb roku 1998. Zastával funkci předsedy Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. V letech 1998–2001 byl ředitelem projektu Praha – Evropské město kultury roku 2000. Na konci 90. let uváděl politicky orientovaný pořad Nic ve zlým v televizi Prima. Od roku 2000 moderoval v České televizi do prosince 2013 televizní talk show Krásný ztráty. Vydal také knižní podobu těchto televizních rozhovorů ve dvou knihách. Od roku 2000 Michal Prokop opět veřejně vystupuje s obnovenou skupinou Framus Five a s akustickým triem. A také vydal několik nových alb a DVD, zejména comebackové Poprvé naposledy (2006), Sto roků na cestě (2012) a dosud poslední s názvem Mohlo by to bejt nebe...(2021), opět velmi úspěšných. V roce 2020 měl premiéru Vondrákův televizní dokument o životě zpěváka Michal Prokop: Až si pro mě přijdou….a v témže roce vyšla i kniha rozhovorů s publicistou Michalem Bystrovem pod názvem Ztráty a návraty.
Michal Prokop je dvojnásobným členem Beatové síně slávy radia Beat a členem síně slávy ankety Anděl České hudební akademie. Je také nositelem Řádu umění a literatury Francouzské republiky. (L´officier de L´ Ordre des Arts et des Lettres).
Online předprodej u našich partnerů:
KOUPIT ONLINE goout.net
www.evstupenka.cz