TREK KOLEM DHAULAGIRI
Obrázky a povídání Zdeňka Skořepy o jednom z nejkrásnějších a nejnáročnějších himálajských treků v Nepálu - kolem sedmé nejvyšší hory světa Dhaulagiri. Začíná v 1.100 m a během 12 dnů překonává dvě pětitisícová sedla.
Dhaulagiri v nepálském Himálaji je s 8.167 m výšky sedmou nejvyšší horou světa. Spolu se Shishou Pangmou je historicky poslední zdolanou osmitisícovkou.
Jenom zde se člověk doslova dotýká hory. Trasa vede přímo pod západní a severní stěnou přes několik základních horolezeckých táborů. Nabízí tak nádherné bezprostřední pohledy.
Trek začíná v Darbangu v pouhých 1.100 metrech. Nejprve relativně pozvolna stoupá krásným sevřeným údolím s vesnicemi přilepenými na stráních a orámovanými terasovými políčky s rýží a prosem. Nikde nejsou turistické lodge pro trekaře, vesnice zde ještě nejsou poznamenány
civilizačním turistickým náporem a tedy žijí svým poklidným životem. Výše se cesta noří do krásných hustých vlhkých pralesů, jejichž horní okraj dosahuje až do výšky 3.500 m. A to už se dostáváme pod západní stěnu Dhaulagiri, kterou v roce 1984 úspěšně zdolala československá výprava. Její účastník Petr Schnabl zde byl opět s námi, vždyť celý náš trek organizoval.
Přes base campy trek vrcholí na Francouzkém sedle v 5.340 m, následuje velmi chladné údolí Hidden Vallye a zde v 5.100 m také velmi chladná noc. Přes další pětitisícové sedlo Dampus potom cesta traverzuje skoro celý den stále v 5.000 m. Přitom se neustále blížíme k masivu Annapuren. Do cíle v Marphě v 2.650 m je to fofr – za den a kousek.